Jak dobrze zaprojektować ogród?

Dobrze zaplanowany ogród powinien jednoczyć w sobie stosowną formę z funkcjonalnością. Wyróżnić można decydujące czynniki przyczyniające się do właściwie opracowanego terenu:

1. Określenie pożądanego profilu (będzie on wykorzystywany dla relaksu, rosnące rośliny i drzewka czy będzie on służyć jako plac zabaw dla dzieci) lub szerszego otoczenia (zagospodarowany obręb będzie parkiem, rezerwatem przyrody albo boiskiem sportowym);

2. Wyznaczenie terenu ogrodzeniem i krzewami;

3. Zdecydowanie się na pożądaną powierzchnię – czy to będzie trawa, ziemia, piasek, żwir, beton czy będzie miało deptaki, alejki i tak dalej;

4. Wybór i rozmieszczenie flor w obrębie wskazanych granic;

5. Korzystanie z uzupełniających komponentów, takich jak meble ogrodowe i właściwych źródeł światła dla nowo sporządzonego otoczenia.

Jak dobrze zaprojektować ogród?

Przekształcające się style

Projektowanie zarówno krajobrazu czy też ogrodów dramatycznie przekształciło się w ciągu przeszłych dziesięcioleci. Przykładowo podczas przeszłych lat projektanci zauważają konieczność przeniesienia nacisku z plastikowych mebli ogrodowych (stosowanych pierwotnie jako dodatki) do wielce estetycznego metalu lub drewna, które stanowią centrum w prawie każdym ogrodzie.

W chwili obecnej style planowania ogrodów i obszarów zielonych różnią się w zależności od kontekstu geograficznego i kulturowego. Chociaż sztuka azjatycka projektowania zieleńców jest zazwyczaj inspirowana tradycyjnymi technikami organizacji przestrzeni, europejski i amerykański wzór w większości wypadków koncentruje się na formalnych aspektach jak chociażby funkcjonalność i użyteczność przestrzeni. Dzięki profesjonalnym usługom jak urządzanie ogrodów Poznań można z triumfem użyć każdą przestrzeń.

Reklamy